Kosmoseteleskoop Gaia saadeti edukalt teele

Indrek Kolka | 19.12.2013

Täna, 19. detsembril startis Kourou kosmodroomilt Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoop Gaia, mille eesmärgiks on koguda viie tööaasta jooksul ülitäpseid andmeid umbes ühe miljardi tähe ja muu objekti kohta, et nende põhjal kindlaks teha objektide füüsikalised parameetrid ja võimalikult täpsed kaugused meist.


 See uus teadmine paneb enneolematult täpsed vaatluslikud piirangud kasutatavatele ja loodavatele füüsikalistele
mudelitele, millel põhineb meie ettekujutus nii tähtede tekkest ja arengust kui ka meie Linnutee galaktika ehitusest. Piltlikult öeldes on tegemist rahvaloendusega meie kodugalaktikas.

Tartu Observatoorium on alates 2002. aastast osalenud teleskoobi Gaia vaatlusandmete analüüsi ettevalmistustöödes, toetudes meie astronoomide pikaajalisele kogemusele selliste tähtede uurimisel, mille spektris esinevad kiirgus- ehk emissioonijooned. Meie panus seisneb selliste spektritega tähtede eristamise ja
klassifitseerimise algoritmide väljatöötamises. Alates 2011. aastast on seda tegevust toetanud ka Euroopa Kosmoseagentuuri PECS projekt "Emissioonijoontega tähtede klassifitseerimine Gaia kataloogis".

Esimesed proovivaatlused teeb Gaia mõne kuu pärast, kui teleskoop on oma orbiidile jõudnud ja kõik tema tööfunktsioonid on hoolikalt kontrollitud.

Tartu Observatooriumi vanemteadur Indrek Kolka, indrek.kolka@to.ee, tel. 6962542, 56923262
Tartu Observatooriumi vanemteadur, Laurits Leedjärv,  laurits.leedjarv@to.ee, tel. 6962543, 5086709