Teadusmalev Tartu Observatooriumis alustab!

Katrina Kalnina | 1.07.2016

4. juulil 2016 kell 11 antakse Tõraveres ametlik start Teadusmalevale, mida Tartu Observatoorium korraldab juba viiendat korda koos Tartu Ülikooli, Tartu Hansa ja Tartu Toome Rotary klubidega.

Teadusmalev 2015 Mart Noorma ja noored

Teadusmaleva eesmärgiks on pakkuda teadushuvilistele koolinoortele võimalust süvitsi tutvuda teadlase elukutsega isikliku kogemuse kaudu. Erinevalt eelmisest suvest, mil kõik Teadusmalevlased töötasid koos ühe uurimisrühmana ja ehitasid väikesatelliitide magnetiliste omaduste uurimiseks Helmholzi puuri, saab seekord iga osaleja iseseisva ülesande. Iga selline ülesanne on seotud konkreetselt ühe ESTCube-tüüpi satelliidi alamsüsteemiga või observatooriumi teadusalaga.

Näiteks hakkavad noored tegutsema ESTCube-2 asendi määramise ja kontrolli alamsüsteemiga, millega positsioneeritakse satelliidi asend orbiidil, samuti kommunikatsiooni alamsüsteemiga, mis võimaldab suhtlust satelliidi ja maapealsete sidejaamade vahel. ESTCube- 2 asendi määramise ja kontrolli alamsüsteemi juht Hendrik Ehrpais selgitas, et uute meeskonnaliikmete ülesanneteks saab magnetmähiste valmistamine ning asendi määramise sensorite testimine ja väljatöötamine.

Üks astronoomiahuviline malevlane saab lähemalt analüüsida võrdlemisi vähe uuritud täheparve NGC 7419 massiivsete tähtede heleduse muutlikkust Tõraveres juba pikka aega kogutud andmete põhjal. Lisaks on malevlastel võimalus õppida erinevaid vaatlusmeetodeid Tõravere observatooriumi teleskoopidega ning osaleda ka kaugseire välitöödel.

Sel aastal andsid Tartu Hansa Rotary ja Tartu Toome Rotary klubide Noorte Arengu Fond välja 5 stipendiumit gümnaasiuminoorte osalemiseks Teadusmalevas. Stipendiumitele vajalik raha koguti heategevuslike ürituste tulust. Klubide Noorte Arengu Fond määras stipendiumid järgmistele taotlejatele: Frida Laigu (Gustav Adolfi Gümnaasium), Daniil Lepkin (Tallinna Õismäe Vene Lütseum), Hanna Britt Soots (Tallinna Reaalkool), Knuth Helekivi (Tartu Mart Reiniku Kool) ja Mathias Plans (Jaan Poska Gümnaasium).

Võttes arvesse kandideerijate ühtlaselt kõrget taset otsustas Tartu Observatoorium koos Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutusega toetada ka keskkoolinoorte Hartvig Toomingu (Tallinna Prantsuse Lütseum), Laima Anna Dalbiņa (Valmiera Riigigümnaasium, Läti) ja Vlad Karzubovi (Tartu Annelinna Gümnaasium) osalemist Teadusmalevas. Üheks nädalaks, 18.-22. juulil, liituvad meeskonnaga Teaduslaagris ka Annabel Talts (Hugo Treffneri Gümnaasium), Aksel Allas (Hugo Treffneri Gümnaasium), Kerli Tali (Hugo Treffneri Gümnaasium), Viktorija Leimane (Tukumsi 2. Keskkool, Läti) ja Renita Ämarik (Türi Põhikool).

Tartu Observatooriumi direktori Anu Reinarti sõnul võtavad teadlased andekaid noori Tõraveres vastu väga hea meelega: ”Me näeme, kuidas uudishimulikust koolilapsest kujuneb nutikas ja motiveeritud edukas noorteadlane. Tänavune Eesti noore teadlase konkursi võitja Eva Maria Tõnson on osalenud nii Teaduslaagris kui ka Teadusmalevas ja läheb nüüd oma kaugseire alase uurimustööga ka USAs toimuvale maailma suurimale õpilaste teadusprojektide konkursile Intel ISEF”.

2016. a Teadusmaleva suur väljakutse on järgmise satelliidi ehitamises osalemine ja sellega on kiire, sest ESTCube-2 peaks startima juba Eesti Vabariigi 100-nda sünnipäeva aastal!

Lisainfo: Katrina Kalnina, Teadusmaleva koordinaator, tel: 55574121; e-post: katrina.kalnina@estcube.eu

Lisainfo teadusmalevaga seotud tegevuste kohta: